Dwa dni warsztatów z TPM

Już za nami V Ogólnopolskie Szkolenie Służb Utrzymania Ruchu, które w tym roku odbyło się w Legnicy pod hasłem „TPM Premium – Kompleksowe wdrażanie i rozwijanie TPM oraz TWI krok po kroku”. W dniach 19–20 października br. specjaliści zajmujący się wprowadzaniem systemu TPM w swoich firmach mieli okazję podzielić się swoim doświadczeniem.

Po raz kolejny prestiżowe szkolenie zorganizowane specjalnie z myślą o pracownikach działu Utrzymania Ruchu przyciągnęło kilkudziesięciu uczestników, m.in. kierowników i inżynierów działu UR, kierowników produkcji, specjalistów technicznych, automatyków czy mechaników. Tegoroczne szkolenie w całości było poświęcone systemowi TPM. Celem spotkania było nie tylko przygotowanie uczestników do rozpoczęcia procesu wdrażania TPM w swoich firmach, ale także pokazanie im, jak osiągać standardy TPM w utrzymaniu ruchu przy pomocy zmotywowanych i odpowiednio nastawionych pracowników.

Kompleksowe wdrażanie i rozwijanie TPM

Pierwszego dnia szkolenia wystąpienia prelegentów przyciągnęły tłumy słuchaczy, którzy zadawali dużo pytań, często trudnych i wnikliwych. Pierwszą prelekcję poprowadzili przedstawiciele firmy Volkswagen Poznań: Szymon Budny, koordynator TPM w spawalni, oraz Michał Karwacki – specjalista techniczny. Na przykładzie swojej firmy opowiedzieli oni, jak przy pomocy nastawionych na określony cel pracowników osiągać wysokie standardy TPM w dziale UR. Zrelacjonowali też, jak odpowiednio tworzyć zespoły wdrożeniowe TPM. Piotr Wierzbicki, inżynier TPM z firmy Faurecia Legnica, podzielił się swoją wiedzą na temat prawidłowego doboru metod prewencyjnych do specyfiki działów utrzymania ruchu i produkcji. Z firmy Wrigley Poland przyjechali Piotr Cygan, dyrektor inżynierii przemysłowej i ciągłego doskonalenia, oraz Paweł Kwiatkowski – kierownik procesu Lean Manufacturing. Opowiedzieli oni o tym, jak w firmie, w której pracują, wprowadzono system operacyjny FMOS i jak połączono go z ideą ciągłego doskonalenia systemu TPM. Jarosław Hyjek, inżynier utrzymania ruchu z RBC Bearings Polska, przytoczył przykłady mierzenia niezawodności maszyn i efektywności produkcji w systemie TPM. Natomiast Marcin Mołoń, koordynator UR z Colgate-Palmolive Poland, opowiedział, jak zbudować sprawnie działający system autonomicznego utrzymania ruchu.

Gra edukacyjna Lean

Wszyscy uczestnicy szkolenia TPM Premium na zakończenie dnia wypełnionego dyskusjami o zaletach i wadach systemu Total Productive Maintenance mieli okazję sprawdzić pozyskaną wiedzę oraz nowe umiejętności podczas edukacyjnej gry planszowej – Koromo Japoński Warsztat. Specjaliści z firmy Lean Center w profesjonalny sposób poprowadzili wyjątkową wersję gry opartą na filozofii Lean, która została przygotowana specjalnie na potrzeby Szkolenia TPM Premium.

Zwiedzanie ZWR w KGHM Polska Miedź

Drugi dzień szkolenia odbył się w Polkowicach we współpracy z KGHM Polska Miedź. Tomasz Kanikuła, główny inżynier ds. TPM w Zakładach Wzbogacania Rud w Polkowicach, rozpoczął kolejny dzień wydarzenia, opowiadając o historii wprowadzenia systemu TPM w KGHM Polska Miedź. Wyjątkowym i niezwykle pouczającym punktem harmonogramu drugiego dnia spotkania było zwiedzanie zakładów produkcyjnych firmy. Uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na trzy grupy i mieli okazję zobaczyć, jak wygląda proces wzbogacania rud miedzi w zakładach w Polkowicach, Rudnej i Lubinie oraz jak w tych miejscach wykorzystuje się zasady i narzędzia z zakresu TPM. Podsumowaniem dnia była dyskusja poprowadzona przez Tomasza Kanikułę w siedzibie firmy w Polkowicach oraz rozdanie uczestnikom certyfikatów przez organizatorów.

Webinarium TWI

Zwieńczeniem Szkolenia TPM Premium było webinarium poprowadzone przez Bartosza Misiurka, prezesa zarządu firmy Leantrix oraz TWI Lead Coach Europe w firmie Cooper Standard. Warsztaty online odbyły się 28 października br. i dotyczyły poszukiwania skutecznego sposobu na rozwiązanie problemu rotacji pracowników wg filozofii programu TWI (Training Within Industry). Uczestnicy szkolenia, za pośrednictwem strony internetowej, gdzie prowadzono webinarium, mogli na bieżąco zadawać pytania prowadzącemu, co było ciekawą i wielu nieznaną formą dyskusji.

Fotogaleria

Opinie uczestników:

– Szkolenie skupiło specjalistów stosujących na co dzień TPM w swoich zakładach i osoby pragnące poszerzać swoją wiedzę w tym temacie. Wydarzenie stanowiło świetną okazję do poznania metod doskonalenia oraz pozwoliło na zapoznanie się z funkcjonowaniem działów utrzymania maszyn i wymianę praktycznych doświadczeń w tej dziedzinie – Krzysztof Bednarz, redaktor LeanCenter.pl

– W pierwszej kolejności należałoby pogratulować organizatorom za zaproszenie gości, którzy podzielili się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem we wdrażaniu TPM. Dzięki wykładom bogatym w praktyczne przykłady wdrożeń, jak i przeprowadzonym ćwiczeniom stworzono dobrą platformę wymiany doświadczeń i źródła Best Practice. Możliwość obserwacji różnego podejścia do zagadnień TPM pozwoliła szerzej i z nowej perspektywy spojrzeć na własne podejście do kwestii utrzymania ruchu w przedsiębiorstwie. Umieszczenie w planie szkolenia wizyty w KGHM pokazało, że wiele problemów i rozwiązań jest wspólnych, pomimo różnych branż, w jakich działamy – Michał Karwacki, specjalista techniczny Volkswagen Poznań Sp. z o o.

- Szkolenie zrealizowane w sposób rzeczowy i konkretny zarówno od strony merytorycznej, jak i organizacyjnej. Bardzo dobre przygotowanie prelegentów – przedstawicieli uznanych światowych producentów, którzy oprócz wiedzy teoretycznej posiadali wiedzę praktyczną, zdobytą jako liderzy czy członkowie zespołów w zakresie wdrożenia TPM. Ogromna ilość pożytecznych informacji plus możliwość ich skonfrontowania bezpośrednio w KGHM Polska Miedź, a także rozmowy skutkujące nawiązaniem współpracy z nowymi firmami są niepodważalnym atutem tego szkolenia. - Marcin Grela, kierownik działu Utrzymania Ruchu w Okechamp S.A.

- Bardzo profesjonalnie wydarzenie, przeprowadzone w miłej atmosferze. Temat przedstawiony wyczerpująco wg najlepszych wzorców i przykładów z firm, w których takie rozwiązania funkcjonują. Prelegenci bardzo otwarci na rozmowę i wymianę doświadczeń. Można było się wiele od nich nauczyć. Ciekawa wycieczka do KGHM Polska Miedź, gdzie można było podejrzeć zaimplementowane elementy TPM. Z chęcią przyjadę na następną edycję szkolenia za rok! – Jarosław Hyjek, inżynier utrzymania ruchu z RBC Bearings Polska

- Szkolenie było przygotowane bardzo profesjonalnie. Utrzymywano je w dobrym tempie. Prelegenci inspirowali swoimi pomysłami i świeżym spojrzeniem na TPM oraz na sposób jego wprowadzenia i utrzymania na określonym poziomie. Materiały i treści ich prezentacji były oparte na ich bogatym doświadczeniu. Prezentacje wywoływały dyskusje, które były oznaką sporego zainteresowania prezentowanym materiałem. Wizyta w Zakładzie Wzbogacania Rud w Polkowicach, gdzie panują trudne warunki pracy zarówno dla ludzi, jaki i maszyn, była bardzo interesująca. Podczas szkolenia, jak i w czasie spotkania integracyjnego, panowała dobra atmosfera. Była to też świetna okazja do poznania nowych osób z branży produkcji i utrzymania ruchu. - Jerzy Maj, Menedżer Utrzymania Ruchu w Rawlplug S.A.

Organizator

Partnerzy